W historii Polski nie brakuje wydarzeń, które miały decydujący wpływ na jej losy. Do takich należy niewątpliwie odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku, dzięki czemu po 123 latach zaborów Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Dzisiaj w całej Polsce obchodziliśmy to jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju.




Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu z udziałem przedstawicieli władz miast, radnych Rady Miejskiej, parlamentarzystów, asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu oraz mieszkańców, rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego 9 oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary terroru komunistycznego z lat 1945-1954. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta za Ojczyznę, po której uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik „Wolności”, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Był odczytany apel pamięci, salwa honorowa, a także złożone zostały kwiaty pod pomnikiem.
Świętujemy dzisiaj jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Prawie sto lat temu nasz kraj po ponad wieku niewoli odzyskał niepodległość. Dzisiaj wracamy pamięcią do tamtych wydarzeń i postaci, dzięki którym możemy cieszyć się z bycia wolnymi Polakami - mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście odbyło się również szereg imprez towarzyszących, między innymi: Obywatelski Konkurs Strzelecki organizowany przez Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego, IV Bieg Niepodległości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem „Paka Rycha” w Bytomskim Centrum Kultury oraz jubileuszowy XX Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej Młodzików o „Puchar Niepodległości”.
Przypomnijmy, że Polska w 1795 roku została na 123 lata wymazana z mapy Europy. Dla Polaków, którzy wierzyli, że ojczyzna ponownie się odrodzi, przełomową datą był właśnie 11 listopada 1918 roku, który obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Odrodzona Rzeczpospolita Polska musiała jednak walczyć o swoje granice, nie tylko z głównym wrogiem na wschodzie - Rosją Radziecką, ale również w Wielkopolsce z Niemcami i na południu - z Czechosłowacją.
tekst i foto: http://www.bytom.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz